Gå til indhold

Unity Technologies ApS

2007
Stiftet
213
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Niels Hemmingsens Gade 24, 1.
1153 København K
Kort fortalt
Unity Technologies ApS blev etableret i 2007 og har adresse i København K. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på USD 131 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen andre it- og computerserviceaktiviteter.
Direktion
Ejerforhold
Unity Technologies ApS
Beløb i USD 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
200.000
100.000
0
-100.000
-200.000
-300.000
-400.000
-500.000
Likviditetsgrad
289%
Meget god
Afkastningsgrad
22%
Meget god
Soliditetsgrad
73%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 100 200 300 400
Likviditetsgrad
289%
Meget god
Afkastningsgrad
22%
Meget god
Soliditetsgrad
73%
Meget god
Beløb i USD 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
ValutaUSDUSDUSDUSDDKK
Omsætning142.834146.934214.645509.120449.577
Bruttofortjeneste131.749133.402139.333-298.017-238.245
Primært resultat82.38779.52373.859-366.235-303.008
Finansielle poster netto2.560-3.0402.822-2.241-6.172
Resultat før skat84.94778.76888.368-402.446-292.031
Årets resultat125.64078.23188.368-401.658-291.167
Beløb i USD 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
200.000
100.000
0
-100.000
-200.000
-300.000
Beløb i USD 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
200.000
100.000
0
-100.000
-200.000
-300.000
-400.000
-500.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
ValutaUSDUSDUSDUSDDKK
Immaterielle anlægsaktiver7812.30226.90844.46561.776
Materielle anlægsaktiver2.6293.8255.6817.1566.151
Finansielle anlægsaktiver88.47561.12761.89264.323101.718
Anlægsaktiver i alt91.18277.25494.481115.944169.645
Omsætningsaktiver281.195182.197118.077422.425364.464
Aktiver i alt372.377259.451212.558538.369534.109

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
ValutaUSDUSDUSDUSDDKK
Egenkapital273.607159.17784.297-7.47019.572
Langfristet gæld1.6303.82421.26333.72147.002
Kortfristet gæld97.14096.450106.998512.118467.535
Passiver i alt372.377259.451212.558538.369534.109
Beløb i USD 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i USD 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
-50.000

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31