Gå til indhold

QUBIQA A/S

1979
Stiftet
112
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Morsøgade 10
6700 Esbjerg
Kort fortalt
QUBIQA A/S blev etableret i 1979 og har adresse i Esbjerg. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 115 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Likviditetsgrad
131%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
39%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
131%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
39%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste115.14288.608133.066119.97386.020
Primært resultat20.0567.51040.94435.18119.361
Finansielle poster netto-344560743-2.060-2.459
Resultat før skat30.10611.93948.57141.07221.203
Årets resultat25.65610.33539.15433.59017.141
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver5.6747.2421.3912.7915.702
Materielle anlægsaktiver60.98952.29245.54544.56544.989
Finansielle anlægsaktiver43.63936.81537.76032.22825.142
Anlægsaktiver i alt110.30296.34984.69579.58475.833
Omsætningsaktiver127.000118.810131.027202.706115.683
Aktiver i alt237.302215.159215.723282.289191.516

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital93.20982.431110.48779.93655.667
Langfristet gæld26.33730.89427.42226.84625.996
Kortfristet gæld97.25985.73555.822158.16192.669
Passiver i alt237.302215.159215.723282.289191.516
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-06-012024-06-012023-06-012022-06-012021-06-01
Slutdato2026-05-312025-05-312024-05-312023-05-312022-05-31