Gå til indhold

New Wave Capital ApS

2008
Stiftet
Adresse
Frisenborgvej 19
7800 Skive
Kort fortalt
New Wave Capital ApS blev etableret i 2008 og har adresse i Skive. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 57 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen ikke-finansielle holdingselskaber.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
377%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
60%
Meget god
Likviditetsgrad
377%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
60%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste57.75156.96960.27449.79157.776
Primært resultat8.5339.23510.3565.92514.690
Finansielle poster netto-991-1.220-1.598-967-589
Resultat før skat7.5418.0158.7584.95814.101
Årets resultat5.6095.9456.7373.65511.308
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver8152.1793.5404.9016.519
Materielle anlægsaktiver52.12556.74048.59459.70559.343
Finansielle anlægsaktiver309303296290284
Anlægsaktiver i alt53.24859.22252.42964.89666.146
Omsætningsaktiver41.49039.24638.41433.14430.600
Aktiver i alt94.73998.46990.84398.03996.746

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital57.05158.09158.19656.56056.226
Langfristet gæld26.67828.82920.08527.49617.100
Kortfristet gæld11.01011.54812.56213.98323.420
Passiver i alt94.73998.46990.84398.03996.746
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30