Gå til indhold

KOHSEL A/S

1970
Stiftet
13
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Danmarksvej 26
8660 Skanderborg
Kort fortalt
KOHSEL A/S blev etableret i 1970 og har adresse i Skanderborg. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 26 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med andre maskiner og andet udstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
Likviditetsgrad
146%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
12%
God
Soliditetsgrad
67%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30
Likviditetsgrad
146%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
12%
God
Soliditetsgrad
67%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste26.37922.17137.95024.29426.618
Primært resultat13.7564.298-16.7503.6865.781
Finansielle poster netto-1.308-2.0707.698-2.2708.844
Resultat før skat15.5753.086-9.0511.35214.447
Årets resultat12.8282.512-6.7921.12511.258
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver4.5965.5056.5507.3828.327
Materielle anlægsaktiver03850.1372962.410
Finansielle anlægsaktiver58.13656.48954068.20068.253
Anlægsaktiver i alt62.73362.03357.22775.87878.991
Omsætningsaktiver51.89337.97870.75765.96395.857
Aktiver i alt114.626100.010127.983141.841174.848

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital76.48266.15437.47436.47753.352
Langfristet gæld1.314-20.8976.0009.000
Kortfristet gæld35.44433.35667.41397.241110.175
Passiver i alt114.626100.010127.983141.841174.848
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30