Gå til indhold

ESEEBASE A/S

2013
Stiftet
21
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Birk Centerpark 40
7400 Herning
Kort fortalt
ESEEBASE A/S blev etableret i 2013 og har adresse i Herning. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 14 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen computerprogrammering.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
500
0
-500
-1.000
-1.500
-2.000
-2.500
Likviditetsgrad
165%
God
Afkastningsgrad
-16%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
59%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40 50
Likviditetsgrad
165%
God
Afkastningsgrad
-16%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
59%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000
-5.000
-6.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste14.31615.78421.40620.25019.257
Primært resultat-5.585-3.032-172-273-715
Finansielle poster netto-368-355-284-248-193
Resultat før skat-3.165-2.038481-76434
Årets resultat-2.390-1.700119-1.039-302
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
500
0
-500
-1.000
-1.500
-2.000
-2.500

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver16.21022.78617.46915.09913.978
Materielle anlægsaktiver3777011.0551.6031.598
Finansielle anlægsaktiver4.1333.1542.7453.0595.213
Anlægsaktiver i alt20.72126.64121.26919.76120.788
Omsætningsaktiver14.2737.72715.97913.80516.206
Aktiver i alt34.99434.36837.24833.56636.994

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital20.61711.86813.81113.77715.875
Langfristet gæld1.9241.8751.8102.1262.691
Kortfristet gæld8.67016.06916.52112.61913.317
Passiver i alt34.99434.36837.24833.56636.994
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30