Gå til indhold

CLOUD FACTORY A/S

2013
Stiftet
48
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Dokken 10
6700 Esbjerg
Kort fortalt
CLOUD FACTORY A/S blev etableret i 2013 og har adresse i Esbjerg. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 34 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
-30.000
Likviditetsgrad
85%
Svag
Afkastningsgrad
-6%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
3%
Svag
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40 50
Likviditetsgrad
85%
Svag
Afkastningsgrad
-6%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
3%
Svag
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning62.44460.66747.093186.074-
Bruttofortjeneste34.59183.50528.98518.63617.247
Primært resultat-18.40034.064-3.127-9.442644
Finansielle poster netto-3.640-4.483-1.908-1.181-401
Resultat før skat-22.04029.581-5.034-10.623-160
Årets resultat-21.11628.168-13.531-8.221139
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
-30.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver57.48254.77522.21612.4986.064
Materielle anlægsaktiver5.5918.54711.25314.10914.670
Finansielle anlægsaktiver1.038278312257103
Anlægsaktiver i alt64.11063.60033.78126.86420.837
Omsætningsaktiver256.979210.45185.13255.12030.954
Aktiver i alt321.089274.051118.91281.98351.791

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital9.35530.442-2.29511.24719.485
Langfristet gæld8.59418.37221.1756.9577.601
Kortfristet gæld303.139225.237100.03263.77924.705
Passiver i alt321.089274.051118.91281.98351.791
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
-10.000

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30