Gå til indhold

CLEVER A/S

2009
Stiftet
529
Ansatte
Seneste nyheder
28. september
·
mypresswire.com

41 aktører fra ejendomsbranchen lancerer Byer i balance for at tage større ansvar for byernes udvikling

AART Architects, AG Gruppen, AKF Holding, AP Ejendomme, Balder Danmark, BRF Ejendomme, Byggesocietetet, Capital Investment, Catella, CBRE, CEJ Ejendomsadministration,
Clever
, DADES, Danica Ejendomme, Danske Udlejere, DI Byggeri, DI Ejendom, EjendomDanmark, FB Gruppen, Go’ Bolig, Jeudan, Jyske Bank, Kereby, Keystone Investment Management, KLP Ejendomme, Koncenton, M.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Støberigade 14, 3.
2450 København SV
Kort fortalt
CLEVER A/S blev etableret i 2009 og har adresse i København SV. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 422 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen handel med elektricitet via ladestationer o. lign.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
0
-100.000
-200.000
-300.000
-400.000
Likviditetsgrad
192%
God
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
-1%
Ikke tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 200 400 600
Likviditetsgrad
192%
God
Afkastningsgrad
-4%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
-1%
Ikke tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
3.000.000
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning2.556.1531.539.654910.800812.940-
Bruttofortjeneste422.863347.373276.762-298.94563.644
Primært resultat-181.202-131.536-72.291-480.353-38.021
Finansielle poster netto-74.199-57.276-28.505-13.861-1.874
Resultat før skat-255.401-191.294-99.228-495.222-40.793
Årets resultat-197.737-150.825-74.778-365.383-40.793
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
400.000
200.000
0
-200.000
-400.000
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
0
-100.000
-200.000
-300.000
-400.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver303.715264.584235.542194.175104.323
Materielle anlægsaktiver2.454.8041.929.6871.337.649687.893299.069
Finansielle anlægsaktiver79.02678.47283.24374.99874.349
Anlægsaktiver i alt2.837.5452.272.7431.656.434957.066477.741
Omsætningsaktiver1.411.6121.054.864859.771986.409341.340
Aktiver i alt4.249.1573.327.6072.516.2051.943.475819.081

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital-27.868196.575391.462548.287420.750
Langfristet gæld3.298.0262.527.1161.673.666933.116158.333
Kortfristet gæld733.349478.441331.910401.982239.998
Passiver i alt4.249.1573.327.6072.516.2051.943.475819.081
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
5.000.000
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
-100.000

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31