Gå til indhold

ARKITEKTFIRMAET HS A/S

2002
Stiftet
17
Ansatte
Seneste nyheder
1. september 2020
·
Dagbladet Licitationen

Tre konkurrerer om opgaver for 2,2 milliarder

De tre kvalificerede Konsortiet Epravida bestående af Enemærke & Petersen og Bravida, som støtter sig på Erik Arkitekter,
Arkitektfirmaet HS
, Niras og EKJ Rådgivning GK Danmark, som støtter sig på Hareskov Elektric, Curacon, Siemens, Kallesøe, H+ Arkitekter, Pro Ventilation og Sweco MT Højgaard, som støtter sig på Kemp & Lauritzen, Rambøll og Link Arkitekter Et enigt regionsråd i Region Hovedstaden støtter op om projektet:
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Hjorthøjvej 20
4200 Slagelse
Kort fortalt
ARKITEKTFIRMAET HS A/S blev etableret i 2002 og har adresse i Slagelse. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 18 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen arkitektaktiviteter.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Likviditetsgrad
211%
Meget god
Afkastningsgrad
27%
Meget god
Soliditetsgrad
48%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20 25
Likviditetsgrad
211%
Meget god
Afkastningsgrad
27%
Meget god
Soliditetsgrad
48%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2023
2024
2025
2026
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste18.71414.66113.77714.11715.241
Primært resultat4.5132.3231.8861.672-
Finansielle poster netto6632-612-37
Resultat før skat4.5792.3551.8611.7102.254
Årets resultat3.5671.8371.4151.2861.697
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver443561095-
Materielle anlægsaktiver10848-00
Finansielle anlægsaktiver1252632581.2721.519
Anlægsaktiver i alt6768722581.3671.519
Omsætningsaktiver15.91013.28211.00010.95014.693
Aktiver i alt16.58714.15411.25812.31716.212

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital8.0286.2995.8765.4835.445
Langfristet gæld829243160278-
Kortfristet gæld7.5297.3125.0226.35610.567
Passiver i alt16.58714.15411.25812.31716.212
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30