Debat: ”Ethvert seksårigt barn kan se …”! (Sagt i retssagen vedr. ulvnedskydning)
Hvis en sådan udtalelse af en anklager kan stå uimodsagt og ikke bliver irettesagt af dommerne til fjernelse i referatet, står verden ikke længere.
Og at der fra anklagers side tillades en detektivagtig snagen i Troldtofts personliv med fra anklagebænken udpensling (nedgørelsesagtigt) af enkeltheder i dennes våben, bil og ageren mm. trodser enhver beskrivelse.
Det virkede ikke som en Landsrets-, men en næsten Folkeretsbehandling, når noget sådant accepteres.
Desuden stærkt kritisabelt, at Troldtoft ikke måtte/kunne få udleveret instituttets analyse. Et tysk analyseforetagende, SENCKENBERG-INSTITUT, der er under stærk kritik for uvederhæftige analyser vedr. netop ulve og sågar mistænkes for, at lobbyister er inde over inden analysernes færdiggørelse.
Kritikken rettes af en hr. ikke-hvem-som-helst, men CDU-politiker og samtidig øverste chef inden for jagtforbundet i Niedersachsen, Helmut Damman-Tamke.
Så retssystemet i Danmark er vist ikke, hvad det har været.