Annonce
Holstebro

Nu melder Nørre Vosborg-forpagter ud: Disse konsekvenser får sag om snydt kokkeelev

- Vi ønsker kun, at vores elever og medarbejdere får den korrekte betaling, og det er vigtigt for os at understrege, at vi på ingen måde har handlet i ond tro i denne sag, siger forpagter. Arkivfoto: Morten Stricker
Der kommer flere foranstaltninger for at undgå en ny sag som den, Nørre Vosborg har oplevet i denne uge.

Vemb: Hoteldirektøren er rigtig træt af sagen.

Bestyrelsesformanden er rigtig træt af sagen.

Og det er forpagteren så sandelig også.

Annonce

Det er Familien Bühlmann, som forpagter hotel- og restaurantvirksomheden på herregården Nørre Vosborg, og den seneste uge er stedet pludselig blevet kendt for en sag om en tidligere kokkeelev, der blev snydt for løn og desuden klagede over et dårligt arbejdsmiljø.

Familien Bühlmann ser med stor alvor på sagen, oplyser direktør Anemette Bühlmann.

- Sager som disse må ikke finde sted, og jeg er utrolig ked af at læse om disse oplevelser, siger hun i en pressemeddelelse.

Det var Fagbladet 3F, der først kunne fortælle om kokkeeleven Anders Nielsen, der siden har fået 245.000 kroner tilbage i løn. Siden fortalte fondens formand Bjørn Albinus til Dagbladet, at han snarest ville sætte sig sammen med forpagteren for at sikre, at noget lignende ikke sker igen.

Familien Bühlmann kommer nu den dialog i forkøbet: Der kommer en intern undersøgelse.

- Selvom sagen går år tilbage, har vi besluttet at igangsætte en intern arbejdsmiljø-undersøgelse, som skal tage bestik af vores nuværende arbejdsmiljø. Hos os skal både gæster og medarbejdere have det godt, og jeg har brug for og skylder virksomhedens øvrige medarbejdere at få bekræftet, at dette er tilfældet, siger Anemette Bühlmann i pressemeddelelsen.

Dertil kommer, at Familien Bühlmann nu er i dialog med en ekstern samarbejdspartner, som skal udarbejde en medarbejdertilfredshedsundersøgelse, der forventes at gå i gang i løbet af april. Stedet har i forvejen månedlige tilfredshedsundersøgelser, men nu graver man dybere.

Anders Nielsen var kokkeelev på herregården fra 2016 til 2019. Ifølge Familien Bühlmann fik den kendskab til den sag og fire andre sager om lønfejl i 2019, og siden er der igangsat systemer, der skal forhindre den slags fejl. Derudover køres der løbende manuelle løntjek for at kontrollere, at systemet fungerer, siger Anemette Bühlmann:

- Vi ønsker kun, at vores elever og medarbejdere får den korrekte betaling, og det er vigtigt for os at understrege, at vi på ingen måde har handlet i ond tro i denne sag. Grundet sagen har vi i denne uge igangsat ekstra løntjek på alle virksomhedens elever med det formål at skabe tryghed blandt dem.

Annonce
Navne For abonnenter

Til Minde Om: Næste gang du besøger hallen i Mejdal, bør du kende historien om Elmer Andersen

Danmark

De seneste coronatal: Otte døde og 50 færre indlagte

Annonce
Annonce
Annonce
Holstebro For abonnenter

Vi har for mange fjumreår, siger politikerne: Sådan gjorde vi, fortæller fire personer fra erhvervs- og kulturlivet

Holstebro For abonnenter

Glohed efterspørgsel på brændeovne: Hver måned sætter virksomheden ny rekord

Lemvig

Midlertidige standpladser, ja tak: Jo flere forskellige tilbud, der er, jo flere mennesker kommer der

Holstebro

Har du nogensinde stjålet? Maria har nuppet venindens Barbie-kjole og Karina har taget forældrenes smøger - men stjæler man også tørfisk?

For abonnenter

Hans Kristian bor 350 meter fra støjende kampflys landingsbane: Nu sagsøger han og over 200 andre naboer den norske stat - et hav af danske erstatningssager kan også være på vej

Sport For abonnenter

Kender du Sisstiss? Det gør 24.700 på Instagram, og de elsker ærligheden, vejledningen og energien

Søndag ifølge chefredaktøren For abonnenter

Man kan sagtens være ambitiøs og resultatorienteret, selv om man står som yngste ufaglærte ved et samlebånd - og man kan have gennemført fine uddannelser og stadig være blottet for evner

For abonnenter

Populær malerproducent har fordoblet salget på tre år og slår rekord i regnskabet: Sådan har de tacklet prisstigningerne

Holstebro

Varehus har ligget samme sted i over 30 år, men åbner snart i nyt område: - Vi havde nogle forhold, som ikke var optimale

For abonnenter

Sommer på vej! Derfor bliver Vestkysten igen den store vinder

Alarm 112

21-årig motorcyklist død efter soloulykke uden for Skive

Sport For abonnenter

Regnskabet er gjort op efter en sæson, som slet ikke har levet op til forventningerne: Stregspillerne ligger i bunden af karakterlisten

Navne

Finn Orvad: Jeg ville gerne være bedre til ikke at lade mig gå på af konflikter

Annonce