Thyholm: For syvende gang holder kunst- og kulturstedet Mississippi på Thyholm sin censurerede udstilling. Denne gang er der tilmed en særudstilling med den lokale maler Harald Reinhold.
Kunstnere fra hele landet har været inviteret til at få vurderet deres værker af tre censorer: Jon Gislason, Lis Bramsen og Lene Desmentik. Censurkomiteen har vurderet over 500 indsendte værker i kategorierne maleri, tegning, grafik, foto, skulptur, kunsthåndværk, blandform og video.
Udstillingen med Harald Reinhold viser 40 malerier af kunstneren. Han blev født i Lübeck, men er vokset op i København. Han debuterede med sin kunst på Charlottenborg i 1945 og udstillede i de følgende årtier mange steder i Danmark, Norden og det øvrige Europa.
I 1960 flyttede Reinhold til Humlum. Sammen med sin kone, Albina Julia Tillar, omdannede han Humlums gamle skole til udstillingssted og midtpunkt for sammenslutningen Humlum-malerne.
Der er fernisering på de to kunstudstillinger lørdag den 14. maj. Herefter holder Mississippi åbent hver fredag, lørdag og søndag til og med 12. juni.