Holstebro: Når Årets Reumert - den største og mest kendte teaterpris i Danmark - den 12. juni skal uddeles i Odeon i Odense, sidder der repræsentanter fra Holstebro Teater og Dansekompagni i salen. Og de har god grund til at krydse fingre og vente spændt.
Ikke blot er danseren Bjørk-Mynte Paulse nomineret som en af tre til prisen "Årets danser", dels for "Sandmanden" (Aarhus Teater, Sort/Hvid og Holstebro Dansekompagni) og dels for "The Danish Girl" (Holstebro Dansekompagni og Vejle Musikteater), men selve Holstebro Teater og Dansekompagni er også nomineret til brancheprisen "Årets teater".
Brancheprisen er lidt anderledes end de øvrige priser, hvor det er den siddende Reumert-jury, der nominerer og vælger vinderen. Når det gælder brancheprisen er det Dansk Teaters medlemsteatre, der indstiller og stemmer om, hvem der får prisen. I år har branchen nomineret ni teatre til prisen.
- Vi er meget glade og stolte over nomineringen. Det er en stor anerkendelse af vores teater og ikke mindst vores dygtige og engagerede medarbejdere. Det er fantastisk endelig at have muligheden for igen at udkomme med en masse dans og teater efter flere perioder med nedlukninger og tomme sale. Vi har jo ikke vundet endnu – men for mig er sådan en nominering nærmest lige så stor en sejr, siger Anders Jørgensen, direktør hos Musikteatret Holstebro, i en pressemeddelelse.
Fingeren på pulsen
Holstebro Dansekompagni, der indtil 2021 hed Black Box Dance Company, er ikke ukendt med Reumert nomineringer. I 2016 var kompagniet nomineret til "Årets danseforestilling" med "7Even", i 2018 var de nomineret med "No sex - en verden af køn" og i 2021 med "Punk- A Rebel Never Dies".
David Price, Holstebro Teater og DansekompagniVi er meget beærede over at blive betragtet som et af årets teatre i hele lande.
Og i år gælder det så hele to nomineringer.
- Vi er meget beærede over at blive betragtet som et af årets teatre i hele landet, siger David Price fra kompagniet.
Han er i øvrigt instruktør, når Holstebro Teater og Dansekompagni går forrest med et eksempel på, hvordan kunsten og kulturen kan gøre en forskel i en situation som den, det globale samfund netop står i med krigen i Ukraine.
Den 2. juni opfører Holstebro Dansekompagni nemlig forestillingen ’Mit Stille Hjem’ - et kunstnerisk samarbejde med tre ukrainske flygtninge, som er flygtet fra deres hjemland og nu giver publikum et øjebliksbillede af en historisk krigstilstand.
Holstebro Teater står også bag et samarbejde med One And Only og Vejle Musikteater, der sender en lang række musicals forbi Holstebro i løbet af de kommende år. Blandt de kommende musicaltitler finder man ’Grease’ og ’Dirty Dancing’, der begge får premiere til næste år.