Annonce
Sport

Doping-køb var årsag til svømmetræners stop: Formand afviser, at svømmere har benyttet doping

Nikolaj Skovmose forsøgte at købe doping på nettet, og det er årsagen til, at han ikke længere er en del af Holstebro Svømmeclub. Foto: Johan Gadegaard
Det var på grund af et køb af doping, at Nikolaj Skovmose ikke længere er ansat som cheftræner i Holstebro Svømmeclub. Formanden i klubben afviser, at der har været doping i omløb blandt klubbens svømmere.

Holstebro: Det var et glædeligt gensyn, da Nikolaj Skovmose tidligere på året blev præsenteret som ny cheftræner i Holstebro Svømmeclub.

Blot fire måneder efter var der dog skår i glæden, da Nikolaj Skovmose måtte trække sig på grund af "personlige årsager", som der stod i pressemeddelelsen tidligere på ugen. Nu løfter han sløret for, hvad der var skyld i det pludselige stop.

- Tilbage i foråret, hvor jeg har været et svært sted rent personligt, tog jeg en meget dum beslutning, som kun er min, og som kun kan, og skal, gå ud over mig, indleder Nikolaj Skovmose en opdatering på Facebook.

Den dumme beslutning var et køb, som svømmetræneren foretog over nettet, og som nu har fået store konsekvenser for ham.

- Jeg forsøgte at købe ulovlig doping til mig selv på nettet. Det blev stoppet af tolden, og sagen gør, at jeg modtager en bøde, men grundet min funktion indenfor sport er sagen blevet overdraget til Antidoping Danmark, og de har efterfølgende oprettet en sag mod mig, som jeg lige nu venter på bliver afgjort, skriver Nikolaj Skovmose.

Han har ikke yderlige kommentar til Dagbladet om sagen, men henviser i stedet til det, som han har skrevet på Facebook.

Annonce

Ked af det

Han lægger ikke skjul på, at han er ked af, hvad der er sket.

- Jeg kan umuligt forklare, hvor ked jeg er af hele situationen, men jeg kan desværre ikke gøre andet end at tage konsekvenserne og acceptere, hvad der sker. Jeg håber, at den her historie en dag vil kunne bruges til at alle kan lære, at man altid skal tænke sig om, skriver Nikolaj Skovmose.

Han påpeger samtidigt, at han i virkeligheden er glad for, at tingene blev stoppet, inden han nåede at tage dopingen i brug.

Eget forbrug

I Holstebro Svømme Club ærgrer formand Troels Iversen sig over sagen, men han føler sig overbevist om, at der ikke har været doping i omløb hos klubbens svømmere.

- Det doping, han har købt, det er købt før han kom til klubben, og det blev jo taget i tolden. Vi har snakket med vores svømmere, og de siger alle, at de ikke har modtaget noget, og der har heller ikke været noget at se i de dopingtests, som der er blevet lavet, siger Troels Iversen, som ikke tøver med at kalde sagen for "skide ærgerlig" og "dumt gjort".

Han stoler på den nu forhenværende træner, når han siger, at det udelukkende var til eget brug, men derfor har det alligevel givet stof til eftertanke.

- Det har fået os til at tænke på, hvad vi kan gøre fremover for at sikre os imod det. Det kan jo blive et potentielt problem, som vi skal tage alvorligt, siger Troels Iversen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Kultur For abonnenter

Krig og nye gæster påvirker hverdagen på Badehotellet: Sæson 7 balancerer fermt mellem feelgood og mere alvorsfulde takter

Læserbrev For abonnenter

Læserbrev: Fåreavler er selvforskyldt årsag til angreb på sine får

Debat: Fåreavler, Morten Thøgersen, Råsted/Vemb, har igen selvforskyldt haft angreb på sine får, der fortsat kun er beskyttet af et utilstrækkelig lavt, flytbart hegn. Og som sidst, igen beklager sig over regeringen, og skubber på den måde sit ansvar for dyrene over på regeringen. Dette synes i øvrigt at være standard ingen for landbruget, at lade andre betale. Det er dog langt fra det første ulveangreb på får i indhegninger, der er helt utilstrækkelige. Og derfor langt fra det første ulveangreb på ubeskyttede får, hvor ejeren giver ulven ansvar for noget, der helt klart er ejernes eget ansvar. Der er hos Morten Thøgersen denne gang tale om 20-25 dræbte får, der med stor sandsynlighed ikke er dræbt på en gang, men over flere dage/uger, som det også blev påpeget ved det seneste angreb i efteråret 2019, hvor han mistede 83 får, hvilket dengang røbende det manglende opsyn med dyrene. Han bor ikke i ulvezonen. så der er ikke krav om dagligt tilsyn med får. Men i almindelighed forventes det sker i respekt for dyrene. Endvidere bør ulvezonen udvides, dersom det er en ulv, der har haft let spil til at dræbe fårene, og ikke nogle bortløbende hunde. Vildtkonsulent, Jens Henrik Jakobsen, der indsamlede DNA til analyse, kunne igen oplyse, at Morten Thøgersens hegn ikke var ulvesikret. Til kanalen TV Midtvest fortæller Morten Thøgersen, at han er træt og frustreret over situationen. Hvilket han bestemt ikke er ene om. For det nærmer sig tilbagevendende kynisk ligegyldighed med dyrene, og det år efter år. - Nu skal der snart ske noget i det her land. Det kan ikke passe, at politikere ikke gør noget ved det. At miljøministeren vil have et hegn, jeg ikke kan bruge til noget. Det bliver kun værre. Jeg må jo ikke skyde ulvene, fortæller han til tvmv. Vi lever i 2020 med en accelererende udryddelse af artsdiversiteten, hvor landbruget er en af hovedårsagerne og ikke ulven, der er et væsentligt toprovdyr i natursystemet, og ikke i 1820, hvor mange rovdyr og rovfugle i enfoldighedens navn blev udryddet i landet, da de ikke lige passede ind med den tids herremænd, jæger og landbrugsinteresser. Er det vilkårene i dagens Danmark kan en hobbyaktivitet som jagt helt forbydes for at beskytte naturens rovdyr, og fåreavl kan dikteres kun må ske på øerne, som også store landbrugsområder skal gives tilbage til naturen. Så det er nye tider! Følgende regler gælder i dag i de udpegede ulvezoner: ”Hvis man som husdyrholder inden for et af de udpegede områder ikke etablerer ulvesikre hegn eller misvedligeholder et ulvesikkert hegn, så det ikke opfylder ovenstående definition på et ulvesikkert hegn, medfører det, at der efter gentagne ulveangreb (som udgangspunkt to ulveangreb, men beror på konkret vurdering) ikke udbetales yderligere kompensation ved tab af dyr.” Det gælder for Morten Thøgersen, som det gælder en hvilken som helst anden virksomhed, at de skal leve op til gældende love og regler, og det gælder naturligvis også for fåreavlerne. Og er økonomien ikke til at loven overholdes, må virksomheden lukke ned.

Ulfborg/Vemb

Mand omkommet i drukneulykke

Annonce