Team Tvis Holstebros herrer fik den bedst tænkelige start på håndboldforåret.
Det er godt nok stadig godt og grundigt koldt uden for, men inde i Gråkjær Arena var der engagement og vindervilje at varme sig på hos de 2212 tilskuere..
Med sejren på 33-27 fik TTH endelig bevist, at de godt kan vinde en af de vigtige kampe, når de er direkte på landsdækkende tv.
Første halvleg var meget jævnbyrdig. Det var først i de sidste minutter af første halvleg, at TTH fik skabt en føring på to mål, da værterne straffede Koldings sløsede fejl.
Klogt spil
I anden halvleg var TTH i front hele vejen hjem.
Med ni minutter igen var TTH ved at gå i stå ved en føring på 27-25, men en time out gav ny energi, og sejren kom aldrig i fare.
TTH-cheftræner var begejstret for sejren:
"Vi spillede en super kamp. Jeg er rigtig stolt af drengene, Når vi spillede seks mod seks var det høj klasse. Sejren giver os et boost og en masse selvtillid," sagde han efter årets første sejr.
Stærk højreside
Hos TTH var det ikke mindst højresiden, der viste sig frem.
Patrick Wiesmach og EM-guldvinder Mads Christiansen scorede halvdelen af hjemmeholdets mål.
På stregen var Søren Tau også et stort aktiv for hjemmeholdet, der skal i aktion samme tid og sted i næste uge, når Aalborg Håndbold kommer på besøg.
Med sejren holder TTH fast i fjerdepladsen, og der er tre point ned til Aalborg og Skjern på de næste to pladser.










































seneste kommentarer