Efter syv kampe i træk uden nederlag blev Danmarks VM-eventyr i Brasilien fredag aften bremset effektivt.
Det danske kvindelandshold hang godt på i store dele af semifinalen mod Frankrig, men i sidste ende sejrede favoritterne sikkert med 28-23 efter en pauseføring på 14-12.
»Jeg synes ikke, vi spillede godt nok. Vi begår for mange fejl, forsvaret hænger og vi er ikke skarpe nok i angrebet,« sagde landstræner Jan Pytlick efter kampen til DR.
Misbrugte straffekast
Resultatet kunne der ikke indvendes noget mod, selv om de undertippede danskere førte 7-4 og aldrig opgav af indhente det franske mandskab, der mod slutningen trak afgørende fra.
Med i finalen var tre af Team Tvis Holstebros VM-deltagere, men ingen af dem havde en synderlig god aften.
Fløjspilleren Ann Grete Nørgaard misbrugte for første gang i slutrunden et straffekast og havde generelt ikke sin bedste kamp.
Bronzekamp søndag
Stortalentet Louise Burgaard heller ikke havde held med så mange aktioner og pådrog sig i første halvleg to udvisninger, hvoraf den ene var for en forkert indskiftning.
Playmaker Kristina Kristiansen var kun kort på banen uden at sætte sit aftryk på kampen, mens målvogter Sandra Toft igen måtte nøjes med en reservetjans.
TTH-pigerne og resten af det danske hold må nu se frem mod en bronzekamp, der skal spilles søndag. Her bliver modstanderen enten Norge eller Spanien.











































seneste kommentarer