Vi bruger cookies!

dagbladet-holstebro-struer.dk bruger cookies til at give dig en god oplevelse og til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Hvis du klikker på et link på www.dagbladet-holstebro-struer.dk, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere


Besparelser på Struer Bibliotek rammer: Ingen bogbil om aftenen længere

Bogbilen kan kun komme rundt inden for normal arbejdstid fremover. Arkivfoto.
Foto:

Besparelser på Struer Bibliotek rammer: Ingen bogbil om aftenen længere

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Besparelser betyder, at Struer Biblioteks bogbil fremover kun kører en dag om ugen.

Besparelser betyder, at Struer Biblioteks bogbil fremover kun kører en dag om ugen.

Hidtil har bogbussen kørt både tirsdag og onsdag i aftentimerne, men i fremtiden kører den kun ud fra Infocenter Struer om tirsdagen i dagtimerne, hvilket vil sige mellem klokken ni og 18.

Årsagen er en besparelse, som biblioteket blev pålagt i 2015 og som nu er ved at blive udmøntet.

Biblioteket skal spare cirka 500.000 kroner, som dels er ordnet ved, at en af bibliotekarerne er gået på efterløn med udgangen af 2015. Det var samtidig den bibliotekar, der kørte bogbussen. Samtidig satser biblioteket på, at byrådet vil gå med til at øge selvbetjeningstiden i Infocenter Struer om torsdagen, hvilket vil give en besparelse på to timer.

»Det er små ting, men ændringer, der gør, at medarbejderne fortsat kan løfte opgaverne til bedst mulig gavn for borgerne,« siger infocenterchef Carsten Hother Jensen.

Dagplejere og andre institutioner, der tidligere har kunnet rekvirere Bogbilen onsdag formiddag, vil fremover få tilbudt en institutionskasse, der kan afhentes én gang pr. måned i Midtpunktet Thyholm eller i Infocenter Struer efter nærmere aftale.

Den fremtidige køreplan vil se sådan ud:

Resen Friskole kl. 9.00-9.30

Jegindø (Kongevejen) kl. 10.00-10.30

Lyngs (Stationen) kl. 10.50-11.20

Venø (Riisvej) kl. 12.35-13.05

Venø Efterskole kl. 13.15-13.45

Humlum (Købmanden) kl. 14.30-15.00

Linde (Gl. 'Brugs') kl. 15.30-16.00

Asp (Købmanden) kl. 16.15-16.45

Hjerm (Hjerm Skole) kl. 17.15-17.45