MEJRUP

Ud fra omgivelserne at dømme er det ikke til at se, at Jesper og Jimmi Linde Kjeldsen var blandt de første til at bygge hus i H.C. Andersen-kvarteret i Mejrup.

Det er over fire år siden, men der er hverken fliser i indkørslen eller græs og bede i haven. Der er bare jordbunker, sandbund og ukrudt.

Der er ingen stauder, der vokser, men det gør papirdyngerne, for parret har kørt sag mod typehusfirmaet Hjem i årevis.

Lavt placeret

»Vi har ikke kunnet gøre noget ved haven i disse år, for så ville vi ødelægge beviserne,« siger Jesper Linde Kjeldsen.

Nu kan det være lige meget. Lige op til jul gik Hjem konkurs, og nu er det så godt som sikkert, at Jimmi og Jesper selv skal ud at betale for drænet.

»Heldigvis har vi ingen børn, der lider under, at vi ikke har haft en have, men vi vil gerne have en hund, og det har vi med vilje ventet med at få til haven er i orden,« siger Jesper Linde Kjeldsen.

Dræn til 100.000

»Vi kan godt leve med haven, som den ser ud, men det er sværere med de kommentarer, vi har hørt på, fordi vi har en jordbunke liggende eller har en masse ukrudt,« siger Jesper Linde Kjeldsen.

Læs mere i Dagbladet mandag.