Er på jagt den 30. maj om morgenen sammen med én anden jagtkollega, men der er totalt dødt i området.
Vi vælger derfor at prøve igen samme sted om aftenen, og ser en rå i fuld fart, men ellers er der stille i området.
Klokken 21.30 kommer den specielle buk ud fra venstre side af plantagen. Jeg lægger riflen til rette og giver bukken et højt bladskud - den vælter med det samme!
Det viser sig efterfølgende, at bukken er den berømte »enhjørning«, som min jagtkollega har skudt blankt forbi på en uge før. Det giver selvfølgelig anledning til »mobning« og kække kommentarer fra min side. Bukken er ellers et flot eksemplar og vejer 20 kg. brækket. En meget heldig dag for undertegnede.
Efterfølgende har jeg forhørt mig ved en konservator omkring den abnorme opsats, bukken har, og konservatoren mener, at den har været ramt af en bil og derfor ser sådan ud.










































seneste kommentarer