Frijsenborg var målet for min pürsch lørdag den 25. juni. Jeg så efter knap tre timers pürsch bukken komme ud af skoven 100 meter fra asfaltvejen. Jeg stod på 300 meters afstand da den trådte ud af skoven, så jeg indledte straks pürschen.
Jeg bevægede mig langs skovkanten helt ind på 40 meters afstand, inden jeg så den igen, da den stod klods op af asfaltvejen mellem korn og rabat, men desværre var kun toppen af opsatsen synlig på grund af den høje vegetation.
Jeg stod og overvejede, hvordan jeg skulle løse situationen, for det var en fin buk, jeg gerne ville skyde. Jeg nåede dog ikke at lægge en strategi, inden der kom en larmende firhjulstrækker på vejen. Larmen satte bukken i gang, så den løb i mod mig i et sprøjtespor, og ville passere mig på fem meters afstand.
Heldigvis stoppede den 22 meter fra mig og kiggede over skulderen efter bilen, hvorefter jeg kunne afgive et hurtigt halsskud med ønsket og spontan effekt. Det var en fin seksender med en brækket vægt på godt 20 kilo.










































seneste kommentarer