Jeg har skudt en buk på terrænet hver tredje eller fjerde år, og den sidste skød jeg 2007, så jeg følte, det måtte være tiden igen, og kørte derud den 16. maj om morgenen.
Jeg har set en rigtig pæn buk holde til i et bredt læhegn ind til en god langhåret græsmark. Der er også rigtig mange fejninger, så min fornemmelse var, at den ville kommer der ret tit. Vinden var perfekt fra sydvest til at sidde i nogle fyrrebuske 80 meter væk, så nu kunne den bare komme an.
Der skete imidlertid ikke noget som helst de første to timer, og det begyndte at knibe med troen på, at den ville dukke op.
Ved 7-tiden kom en lille rå ud, og så måtte bukken da også komme. Men nej intet skete bortset fra trafik af harer, en ræv og et par agerhøns.
Jeg kørte hjem efter tre timer.
Om aftenen ved 20-tiden var der samme vind, og lidt regn, så jeg syntes, jeg ville prøve igen. Jeg fik parkeret bilen ved ejendommen, og listede ud mod mine fyrrebuske - men inden jeg var på plads, så jeg bukken stå på marken helt ind til læhegnet. Den havde travlt med at nippe i nogle grene.
Så var det bare med at få taget ladegreb så stille som muligt, og få fundet en gren til fast anlæg - skydestok var der ligesom ikke tid til at få placeret, da bukken var ret urolig.
Det lykkedes at finde anlæg, uden der var grene i vejen, og bukken faldt på stedet.
En rigtig pæn seksender, meget regelmæssig, hvide sprosser og 23 cm stænger, så det var for mig en drømmebuk.
Fra jeg gik fra bilen, til bukken var skudt, gik mindre end 15 minutter, så det er også min hurtigste jagt til dato






















































seneste kommentarer