Vestjyder er nogle krejlere og går aldrig af vejen for at gøre en god handel.
Sådan er fordommen. Men lever vi op til den - søndag den 6. maj, hvor verdens næststørste cykelløb kun overgået af Tour de France - pløjer gennem Nordvestjylland?
Nej, det gør vi ikke.
Ikke i Holstebro i hvert fald. For i modsætning til Lemvig og Struer, hvor alle forretningsdrivende er indstillet på at holde søndagsåbent, så foretrækker knap halvdelen i Holstebro at blive hjemme og holde weekend, nyde Merrild-kaffen under uldtæpppet i sofaen.
Hvad er det for noget, Holstebro? Hvor mange gange skal vi trampe forkert i pedalerne. Først - tilbage i 2005 - takker Holstebro Kommune og den daværende borgmester Arne Lægaard pænt nej til at være startby i Post Danmark Rundt. Og nu - i 2012 - er det byens detailhandel, der svigter et endnu større, internationalt cykelløb.
Ærgerligt. Da især nu, hvor landets røde regering har udvist den rettidige gestus at lempe den danske lukkelov, hovedsageligt på grund af Giro’en. Butikkerne skal have mulighed for at holde åbent på helligdage, når store internationale arrangementer lægger vejen forbi Danmark, siger landets erhvervs- og vækstminister - SF’eren Ole Sohn.
Og han har jo ret. Det er once in a lifetime. En hel unik mulighed for at skabe positiv interesse omkring Holstebro, der markedsfører sig selv som »Danmarks bedste handelsby.« Men holder sådan en by lukket, når Giro d’Italia suser forbi. Næppe. Derfor er det et meget uheldigt signal, hvis de mange turister mødes med tomme gader og lukkede butikker.
Okay, der kan være mange grunde til, at de handlende tøver. De små forretningsdrivende synes måske, det er synd for de ansatte, at de skal arbejde så mange søndage om året. Måske tænker de, at det ikke kan betale sig - at omkostningerne ikke står mål med udbyttet. Eller måske er det ren og skær uvidenhed i forhold til, hvor stort Giro d’Italia er.
Uanset hvad årsagen til forbeholdet måtte være, så bør de handlende i Holstebro tænke sig om en ekstra gang.Når vi inviterer hele verden til Holstebro, er det så ikke værd at holde åbent, at vise os frem fra den bedste side og give turisterne mulighed for at bruge nogle af de hårdt tiltrængte valutakroner i vores butikker?
Jo, Holstebro, det er det.









































seneste kommentarer