Plakatkrigen kører i højeste gear op til kommunalvalget den 17. november, og nu mener den lokale Venstrevælgerforening i Nr. Felding, at krigen er kørt af sporet.
En lang række valgplakter er nemlig blevet flået ned af lygtepælene i Nr. Felding, og det har fået partiforening til at melde hærværket til politiet.
»Det er en del af den demokratiske proces, og jeg synes, det er mangel på respekt at lave sabotage mod den. Der er plakater fra mange andre partier, men da vi har været mest aktive her i byen, så er det os, der er hårdest ramt,« siger Leif Brøgger, der er formand for Venstrevælgerforeningen i Nr. Felding.
Hærværket mod plakaterne er sket mandag aften mellem klokken 19 og 21.
Hos politiet i Holstebro fortæller den daglige leder Karsten V. Hansen, at man har fået en anmeldelse, men at man ikke har planer om at foretage sig mere i sagen.
»Det kan være en overtrædelse af straffelovens paragraf 291, men for at man skal kunne straffe gerningsmændene, så skal det være forbundet med store omkostninger at genetablere hærværket. Det, har vi vurderet, ikke er tilfældet,« siger Karsten V. Hansen.
En del af plakaterne er smidt i byen, men det er langt fra alle, og hvor resten er, er der ingen der ved.











































seneste kommentarer