Og der var - naturligvis - også nogle, der kom først.
21 km. på 38 minutter
På den korteste distance var det en af de yngste ryttere, der satte sig på førstepladsen. Martin Jensen i aldersgruppen 14-16 år vandt i tiden 38 minutter og 55 sekunder blot to sekunder foran Mikkel Vennevold. Hos pigerne var Margit Kirkegaard i en noget ældre aldersgruppe først over stregen i tiden 39,27.
34 kilomter-turen blev vundet af Lars Schmidt i siden 58,58 minutter, mens Rasmus Busk blev toer 27 sekunder efter. Hurtigste pige var Amalie Lorentzen, som brugte knap 1,07 på de 34 kilometer. Det gav hende en samlet placering som nummer ti i hele 34 kilometer-feltet.
Csizmadia vandt i spurten
Oppe i 74 kilometer-gruppen begyndte der for alvor at være ræs og fart over store dele af feltet, men det var Jacob Csizmadia, der ræsede først over målstregen. Han brugte to timer og 39 sekunder på rundturen, og han kom ind sammen med to andre, som han slog i en spurt.
Galleri: Se billeder fra Storå-cykelløbet
Hos kvinderne var Trine Andersen hurtigste i tiden 2.03,05.
En kvinde på lang rute
Den længste tur på 101 kilometer var afgjort efter 2.39,05 timer, da Palle Vinstraup vandt foran Michael Mortensen og Kim B. Knudsen. De to sidstnævnte fik samme tid blot et par sekunder efter Palle Vinstrup.
Hanne Jepsen vandt kvindeklassen i tiden 3.34,41. Hun var i øvrigt den eneste kvinde, der stillede op mod 61 mænd.
Interview med 34 km.-toer Rasmus Busk:






































seneste kommentarer